wtorek, 3 grudnia 2013

Co było, co jest i co będzie - czyli Rewitalizacja Historycznego Centrum Miasta Zgierza.

"3 czerwca 2011r. do instytucji ogłaszającej konkurs, tj. Zarządu Województwa Łódzkiego został złożony wniosek pn. Rewitalizacja Historycznego Centrum Miasta Zgierza. Po ocenie formalnej i merytorycznej znalazł się na 3 miejscu listy rezerwowej projektów oczekujących na dofinansowanie. W dniu 12 czerwca 2012r. Zarząd Województwa Łódzkiego podjął uchwałę przyznającą Gminie Miasto Zgierz dotację w wysokości 7.670.266,16zł." - czytamy na oficjalnej stronie Miasta Zgierza. W latach 2011 - 2014 ma zostać zrealizowanych 6 zadań. Jednych z nich jest Rewitalizacja Placu Jana Kilińskiego, która rozpoczęła się 2 grudnia 2013r. wycinką drzew na wschodnich ćwiartkach placu. 


W ramach tego działania, planowana jest również przebudowa nawierzchni schodów terenowych, wykonanie elementów małej architektury i ściany oporowej we wschodniej części planu. Ogromnym plusem rewitalizacji jest zachowanie obecnego spacerowo - rekreacyjnego charakteru miejskiej przestrzeni publicznej, dzięki czemu młodzi ludzie zatrzymają swoje miejsce spotkań, a do tego będzie ono w lepszym stanie niż było do tej pory, ponieważ wykonana zostanie nowa instalacja oświetleniowa wraz z latarniami i punktami świetlnymi oraz rewitalizacja zieleni parkowej z nowymi nasadzeniami drzew i krzewów.  Z ulepszeń tej części miasta ucieszą się również mieszkańcy Zgierza korzystający z obiektów handlowych znajdujących się na placu, gdyż planowana jest modernizacja północnej, wschodniej i południowej jezdni we wschodniej części placu, wraz z wymianą chodnika i utworzeniem nowych miejsc parkingowych. Mogłoby się wydawać, że wyżej wymienione punkty to wszystko, co można by zaplanować na plac Kilińskiego, jednak jest jeszcze coś. W skład zmian zachodzących w tej części miasta wchodzą również: przebudowa południowego i wschodniego chodnika wokół ul. Długiej, 1 Maja i Placu Kilińskiego, ale również wykonanie projektów technicznych zasilania w energię elektryczną pod wiaty, kioski, oświetlenia i instalacji wodno - kanalizacyjnej. Na koszt własny Gmina Miasto Zgierz zgodziła się upamiętnić Rajmunda Rembielińskiego, założyciela przemysłu włókienniczego w Polsce oraz tzw. Umowy Zgierskiej.


15 listopada 2013r. odbyło się oficjalne otwarcie ogrodu Centrum Kultury Dziecka, które było pierwszym zrealizowanym zadaniem w ramach projektu Rewitalizacja Historycznego Centrum Miasta Zgierza. Zjawili się zaproszeni goście, jak i dzieciaki, żeby cieszyć się z miejsca stworzonego specjalnie dla nich. Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek podpisała protokół odbioru zrewitalizowanego miejsca, a następnie przecięła wstęgę wpuszczając na plac zabaw podekscytowane dzieci. Maluchy wesoło rzuciły się na zjeżdżalnie, karuzele i inne urządzenia zabawowe. Teraz w skład ogrodu wchodzą między innymi: plac zabaw dostosowany do dzieci w różnym wieku oraz o różnym stopniu sprawności fizycznej i intelektualnej. (zjeżdżalnia, huśtawka równoważna, karuzela, bujaki, mała ścianka wspinaczkowa, tablica do malowania kredą), mini uprawa wikliny oraz strefa warsztatowo – estradowa, co pozwoli maluchom częściej przebywać na świeżym powietrzu, jeśli pogoda na to pozwoli. Jednym z najbardziej atrakcyjnych urządzeń jest koło garncarskie, które stanowi część kąciki rzemiosł ze stanowiskami do lepienia gliny i wyplatania wikliny oraz z piecem do wypalania ceramiki. Z oficjalnej strony Miasta Zgierza dowiadujemy się również, że przebudowa objęła następujące prace: utwardzenie części terenu, budowę wiaty śmietnikowej, ogrodzenie działki i wykonanie bramy wjazdowej, remont nawierzchni oraz wydzielenie miejsc parkingowych i ścieżek, rewitalizację zieleni znajdującej się na działce (m.in. założenie mini plantacji wikliny, posadzenie nowych roślin wraz z krzakami borówki amerykańskiej), wykonanie oświetlenia ogrodu, zewnętrznego zasilania w energię elektryczną oraz ujęcia wody.



Rewitalizacja obejmuje jeszcze inne obiekty, takie jak:
- park miejski w Zgierzu - Centrum Rekreacji Rodzinnej,
- budowa układu komunikacji wewnętrznej w kwartale ulic: Narutowicza, Rembowskiego, Długa i 1-ego Maja (zagospodarowanie terenu w okolicy budynku po starym Młynie),
- remont konserwatorski, przebudowa i termomodernizacja budynku Muzeum Miasta Zgierza,
- budowa systemu monitoringu centrum Zgierza.

Dla mieszkańców Zgierza rewitalizacja ta jest dobrym momentem, żeby 'odciąć się' od Łodzi. Już teraz mieszkańcy mogą swobodnie powiedzieć 'hej, u nas też jest fajnie' i pokazać odnowione Centrum Kultury Dziecka, Miasto Tkaczy, a już niedługo Plac Kilińskiego czy park miejski, który już teraz jest cudowny.

Na podstawie: miasto.zgierz.pl


WIZUALIZACJA GRAFICZNA

Kwartał ulic - Narutowicza, 1 Maja, Długa, Rembowskiego
Kwartał ulic - Narutowicza, 1 Maja, Długa, Rembowskiego
Centrum Kultury Dziecka - ul. Rembowskiego 17
Centrum Kultury Dziecka - ul. Rembowskiego 17
Park Miejski im. T. Kościuszki - Plac zabaw
Plac Kilińskiego - część północno-wschodnia
Plac Kilińskiego - część południowo-wschodnia
Plac Kilińskiego - część północno-wschodnia
Plac Kilińskiego - część północno-wschodnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz